Yunanistan’daki mali kriz sağlık sektörüne de darbe vurdu

PERMA-Yunanistan’da mali krizin sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediğini ve bazı ilaç firmalarının artık Yunan hastanelerini desteklemediğini belirten gazeteci Dimitris Bounias, krizin sağlık sektörüne yansımalarını anlattı.


Yunanistan’da önceleri herkesin geniş ve güçlü bir sağlık sistemi olduğunu belirten gazeteci Dimitris Bounias, son 2 yılda ülkedeki kredi uzmanlarının bütçe açığını azaltmak için neredeyse her şeyden dramatik kesintiler yapmaya başladıklarını belirtti. Bounias’a göre, bu tasarruf tedbirleri doğrultusunda yapılan uygulamalar, ülkede her geçen gün sayısı artan işsizlere neredeyse zalimce boyutta bir etki yaparak, zaten yeni fiyatları ve de devlet hastanelerindeki katkı paylarını ödeyemeyen bu kişilerin derdine dert kattı. Dimitris Bouniass şöyle devam etti: “Devlet hastanelerinde doktorlar tuvalet kağıdından, kateterler,  enjektörler ve iğnelere kadar hemen hemen her tip tıbbi malzemenin kısıtlandığından şikayet ediyorlar. Bilgisayarlı ekipmanlar bozulunca tamir edilmiyor ve kullanılmaz hale geliyorlar. Hemşireler bu yüzden hastalara normalde harcadıklarından 4 kat fazla emek ve bakım zamanı harcıyor. Ameliyatlar için verilen randevu zamanları kanser hastaları için bile artık uzun bir dönemi içeriyor. İlaçlara ulaşım dinamikleri de bu durumdan oldukça etkilendi. Kendileri için bir zamanlar on milyonlarca dolar destek alan bazı ilaç firmaları artık Yunan hastanelerini desteklemiyor. Eczaneler ise verdikleri ilaçları devletin geri ödemeyeceğinden korkarak sigortalı hastalarda bile nakit tahsilât yapmayı tercih ediyorlar.”
Yunan sağlık sisteminin şiştiğini ve zedelendiğini, bu anlamda da ciddi bir reforma ihtiyaç duyduğunu belirten Dimitris Bounias, “Yunanistan’da uzmanlar kesintilerin çok derin olduğunu ve birdenbire yapıldığını belirterek, bu kısıtlamaların etkisini tsunami çarpmasına benzetiyorlar. Sadece 2 yıl içersinde hükümet sağlık harcamalarını 19 milyon dolardan 17 milyon dolara düşürerek yaklaşık %13 lük bir kesinti yaptı. Hükümet yetkilileri ise bunun bile az olduğunu ve kredi tedarikçilerine verdikleri söz doğrultusunda ek bir 915 milyon dolarlık kesintinin gerektiğini belirtiyor.”
Öte yandan Yunanistan’daki hastaların ödeme güçlerinin azalmasından dolayı özel kliniklere gidemedikleri ve bu yüzden de devlet hastanelerindeki hasta sayısının da %25-30 arttığı belirtiliyor.
Atina’da bulunan Saint Savvas Kanser Hastanesi anestezi uzmanlarından Dr. Olatz Ugarte, meme kanserli hastalara tümörlerinin alınması için 3 aya ameliyat günü verilebildiğini belirterek, bunun bu hastalar için bir ölüm-kalım meselesi olduğunu sözlerine ekliyor.

Haber/makale sınıfları: 
field_vote: