Vademecum Kitap 2015

 

27 yıldır Türk Hekim, eczacı, diş hekimi ve diğer sağlık mensuplarının, Temel  İlaç Başvuru Kaynağı 'dır. 

VADEMECUM   2007 yılından itibaren Medical-Tribune Yayıncılık Ltd. Şti. çatısı altına girdi.

VADEMECUM kitap baskısının yanında   online ve web servis tabanlarında  hizmet vermeye başladı. İçeriğini ve teknolojisini  değişen talep ve ihtiyaçlara göre geliştiriyor.

 

   

                               
 
Satın almak için tıklayınız..

VADEMECUM Kitap 2015 - QR Kod Sürümü   

Her yıl yayınlanan VADEMECUM kitaba o yıl içinde Sağlık Bakanlığı’ndan yeni ruhsat alan ilaçlar eklenip, ruhsatı iptal edilen ve/veya üretimi/ithalatı yapılmayan ilaçlar çıkarılarak güncellenmektedir. VADEMECUM  2014 baskısı QR Kod teknolojisi ile güncel  bilgilere ulaşıma imkan sağlıyor. Bu sürüm, her ürüne ait oluşturulmuş QR Kod ile kitaba konması mümkün olmayan, yıl içinde değişiklik gösterebilen bilgilere mobil araçlarla ulaşım kolaylığı sağlıyor. Bunun için herhangi bir akıllı telefon ve telefona yüklenmiş QR Kod okuyucu uygulaması yeterli oluyor. 25 yıdır sağlık sektörünün tek güvendiği ilaç bilgi kaynağı olan Vademecum kitap böylece baskı teknolojisinin zorunlu kıldığı kısıtlılığı aşmış oluyor.

QR Kod nedir?    

QR Kod, Data Matrix adlı kare veya dikdörtgen biçimlerde basılabilen iki boyutlu barkodun Türkiye'de kullanılan karşılığıdır. QR Kod kelimesi ilk defa Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzunda yer almıştır. (Kaynak: İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü)

 

QR Kodun Kitapta Kulanımı:

İlaçların yanında akıllı telefonunuz ile okutabileceğiniz QR kodlar bulunuyor. QR Kodu okuttuktan sonra ilacın bilgilerini içeren sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu şekilde fiyat bilgileri, ambalaj fotoğrafı vs. gibi güncel bilgilere erişebileceksiniz.

 

Nasıl kullanılacak?

Akıllı telefonunuza (Iphone, Android, Blackberry, Windows 8) indirebileceğiniz QR Kod okuyucu uygulama ile kitaptaki QR Kodları okutup ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. QR Kodu okutmak için uygulamayı çalıştırıp kod üzerine tutmanız gerekmektedir. Fotoğraf makinesi gibi çalışan uygulama QR Kodu okur okumaz ilacın sayfasına yönlendirmek için sizden izin isteyecektir.

Not: Gerekli uygulamayı Android Market, App Store, App World gibi uygulama sitelerinden “barcode scanner, qr code reader” gibi anahtar kelimelerle arama yapıp telefonunuza yükleyebilirsiniz.

 

Vademecum Kitap

I. Bölümünde; ATC İndeksi yer almaktadır. ATC İndeksi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından oluşturulan ilaç sınıflandırma sistemidir. Bu sınıflandırma Anatomik, Terapötik ve Kimyasal (ATC) sisteme göre yapılmıştır. Her yıl revize edilen ATC İndeksinde, ilaçların sınıflandırmasıyla birlikte kullanılabilecek günlük dozlar da DDD adı altında gösterilmektedir.

II. Bölümde; Jenerik İndeks yer almaktadır. Bu bölümde, ilaçların etken maddesi dikkate alınarak sınıflandırma yapılmıştır.

III. Bölümde; İlaç Monografileri yer almaktadır. Kitapta yer alan Eşdeğerlilik konusu, etken maddenin sadece kimyasal konfigürasyonun kalitatif ve kantitatif benzerliği göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Ayrıca, her ilacın endikasyon bakımından yakın eşdeğeri olan alternatifleri Alt Başlığı altında gösterilmiştir.

IV. Bölümde; parenteral solüsyonlar, parenteral ve enteral beslenme ürünleri, tıbbi amaçlı oral besinler, formül mamalar, ilaç benzeri ürünler, besin destekleri, ara ürünler listeleri, kırmızı ve yeşil reçeteye tabi ilaçlar gibi faydalı bilgiler yer almaktadır.

V. Bölümde; ilaç üreticilerinin veya ithalatçılarının adres bilgileri ve ürettikleri preparatlar yer almaktadır.

 

 

Vademecum Online

 

 Tek bir şifreyle her yerden Güvenilir, güncel ilaç bilgileri ve çok daha fazlasına ulaşım!

 

  • Güvenilir, güncel ilaç bilgileri ve çok daha fazlası!

Vademecum Online'da sadece ilaç bilgisine değil, ilaç-ilaç, ilaç-besin ve ilaç-h  asta etkileşim bilgilerine erişebilirsiniz.

 

  • Sağlık Uygulama Tebliği!

Ayrıca SUT (Sağlık Uygulama Tebliği), reçete modülü, en yeni klinik çalışmalar, günlük medikal haberler, direkt barkod okuma özelliği gibi bir çok özellik yer almakta. Sade, anlaşılır ve hızlı uygulama ile etkin bilgiye ulaşım.

  • Geniş sorgulama modülü!

Arama motoru ile anında ve kolay sonuçlar: İlaç, etken madde, firma, kamu no, barkod, farmasötik form, SUT, ATC, ICD-10, hastalık, gebelik kategorisi ve daha fazlası     

 

  • Etkileşim modülü!

Sizi daha güvende hissettirecek; ilaç-ilaç, ilaç-besin, ilaç-hasta etkileşimleri hızlı ve kolay yolla elinizde. Etkileşimleri arama motoruyla ya da reçetenizi oluştururken kontrol edebilirsiniz. Kontrol ettiğiniz reçeteyi doğrudan yazıcıya gönderip çıktısını alabilirsiniz.

 

 

 

Uzman VADEMECUM

 

VADEMECUM ailesine 2008 de katılan uzmanlıklara göre genişletilmiş bilgi  içeren baskılardır.
 

İçerik: ICD-10 HAstalıkların sınıflandırılması, Uzmanlık alanına dahil olan  hastalıklar, ATC İndeks, Jenerik İndeks, Uzmanlık alanında kullanılan ilaçlar, Rp, Monografi.

 

 

 

EkBoyut
Image icon vademecum150px.png29.51 KB
Image icon 2014kitap1.jpg68.45 KB
Image icon kitap.jpg187.25 KB