Türkiye’de thalidomide faciasını engelleyen hekim: Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün

Prof. Dr. Tahsin Aygün, 1960’larda kök hücreden söz eden, ABD ve Almanya’da kök hücre çalışmaları yapmış ilk hekim. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çetiner, Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün’ün tıbba katkılarını anlattı: Binlerce çocuğun sakat doğmasına neden olan “thalidomid faciasından” Türkiye’de Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün sayesinde kimse etkilenmedi.

Hamilelik sancılarını önleyen harika ilaç olarak piyasaya sunulan thalidomide Türkiye’de onay aşamasındayken Prof. Dr. Aygün tarafından mercek altına alındı ve sakıncaları tespit edildi. Sağlık Bakanlığı’nı uyaran Prof. Dr. Aygün ilacın Türkiye’de kullanımını engelledi. Prof. Dr. Aygün aynı zamanda tarihte kök hücre kavramını ilk kez dile getiren ve bu alanda ilk uygulamaları yapan hekimdir.

Prof. Dr. Aygün için “Sadece Türkiye’de değil, dünya tıp tarihinde de çok önemli bir yere sahip” diyen Doç. Dr. Çetiner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Prof. Dr. Aygün’ün ailesini bularak arşivini incelediğimde çok önemli bilgilere ulaştım. Türkiye’de yetişmiş inanılmaz hekimlerimizden birisidir.. hekim. Prof. Dr. Aygün’ün bütün çalışma ve başarılarının unutulmuş olması çok üzücü..”

Haber/makale sınıfları: 
field_vote: