Türk Tıbbında Yeni Bir Dönem: HİDERİM

Tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan hastane infeksiyonları, ülkemizde de giderek artan bir ivme ile gözlemlenen ciddi bir sağlık sorunu.

Bu gerçekle Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, 2000 yılından bu yana, beş kongre ve altı eğitim programının yanı sıra toplantılar, kurslar, kılavuzlar, dergi ve kitaplarla konuya ilişkin yoğun bir çaba sürdürüyor.

Kuruluşundan beri sürdürdüğü yoğun bilimsel faaliyetlerini, teknoloji ve iletişimin getirdiği yeniliklerden yararlanarak, sürekli geliştirilen dernek, HİDERİM projesiyle; dernek üyeleri arasındaki iletişimi artırmak, sürekli eğitimi gerçekleştirmeye yönelik yeni, çağdaş ve etkin kanallar oluşturmak, online gerçekleştirilebilen canlı konferanslar, yönetim kurulu, çalışma grubu, uzmanıyla tartışma toplantıları gibi bir çok fonksiyonla bilgiyi en hızlı şekilde paylaşarak, çoğaltmayı amaçlıyor.

Proje temel olarak bir bilgisayar programı ve internet üzerinden erişilebilen bir sosyal ağdan oluşuyor.

HİDERİM içerisinde üyeler online olarak mesajlaşabilmekte, yönetim kurulu ve çalışma grubu toplantıları sesli ve görüntülü olarak yapılabilmekte, canlı konferanslar düzenlenebilmekte, canlı konferanslara katılımcılar da sesli, görüntülü, yazılı sorularla katılabilmekte, sosyal ağ içerisinde bütün üyeler mesaj, fotoğraf, video, dosya ve link paylaşabilmekte, online tv ve sunu merkezi bölümlerinde çok sayıda eğitim videosu ve sunumlarını izleyebilmekte, oyun eğlence bölümünde boş vakitlerini değerlendirebilmekte, anketlerle düşüncelerini ifade edebilmekteler.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek canlı konferanslar için oluşturulan modül ise katılımcıların salona girişinden, koltuk seçebilmelerine, salondakilerle sohbet edebilmekten, güncel haberleri okuyabilecekleri ekranlara kadar çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca soru sormak isteyenlerin dilerlerse yazılı, dilerlerse bağlanarak sesli ve görüntülü soru sormalarına olanak tanıyan modül, dinleyenleri konferansa dahil etmeyi ve katılımcılığı artırarak eğitimin verimini yükseltmeyi hedefliyor.

Sadece dernek üyelerinin katılabildiği HİDERİM , sistemin açıldığı 1 Nisan 2011 tarihinden bu yana yoğun ilgi ve destek görüyor.

Haber/makale sınıfları: 
field_vote: