Rektum kanseri kontrol altında, ama yüzde kızarıklık var

Ekzantem nasıl tedavi edilmeli?

MÜNİH - Monoklonal antikor cetuximabın metastazlı bağırsak kanserindeki olumlu etkisinin bedeli genellikle ağır cilt ekzantemleri oluyor. Ancak Münihli dermatoloji uzmanları tartışmalı bir tedavi yöntemi olarak görülen retinoid tedavisiyle bu alanda başarılı sonuçlar aldılar. 

59 yaşındaki rektum kanseri rezidifi olan erkek hastaya operasyon sonrası cetuximab ve irinotecan içeren kemoterapi rejimi ve radyoterapi uygulandı. Tedavinin henüz birinci haftasında hastanın yüzü ve bedeninin üst kısmını sivilce ve çıbanlar sardı. Ciltte şiddetli kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik vardı. Aylar süren ve sonuç vermeyen tedavi girişimlerinin sonucunda retinoid temelli bir tedavi yöntemiyle başarı sağlandı. Hastaya sistemik olarak günde 20 mg isotretinoin verildi. Topikal tedavide de nadifloxacin ve prednikarbat dermatop krem kullanıldı. Bir hafta içinde cildin durumu düzeldi ve tedavinin üçüncü ayından sonra aşamalı olarak retinoid dozunu düşürmek mümkün oldu. Kolon kanseri ve karaciğer metastazı olan 62 yaşındaki bir hastadaysa oral yoldan retinoid verilmesiyle cetuximab ekzantemi birkaç gün içinde iyileşti.  


Akne benzeri ekzantem

Münih’de bulunan Eyalet Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Andreas Wollenberg ve arkadaşları, “Der Hautarzt” Dergisi’nde yayınlanan makalelerinde özellikle tedaviden sonuç alınan monoklonal antikor tedavisi gören hastaların yaklaşık %80’inde tedavinin ilk haftalarında akne benzeri ekzantem oluşumunun gözlendiğini belirtiyorlar. Ancak, kseroz veya ekzantem oluşumuna yol açabileceği gerekçesiyle, bu yan etkiye karşı retinoidlerin kullanılmasına karşı çıkan uzmanlar da bulunuyor. Öte yandan, Münih’teki kanser hastalarında sağlanan başarı fazla tartışmaya yer bırakmıyor. Prof. Dr. Wollenberg ve ekibi; görülen yan etkilerin dudak ve mukozada kurulukla sınırlı kaldığını ve kolayca kontrol altına alınabildiğini belirtiyorlar.

Kaynak: Andreas Wollenberg et al., Hautarzt 2007: 58: 615 – 618

Medical Tribune, Avusturya

field_vote: