Damar görüntüleme cihazı VeinViewer Türkiye’de

Yüzyılın buluşlarından biri olarak kabul edilen damar görüntüleme sistemi VeinViewer, ABD'den sonra Türkiye'de ilk defa Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde hizmete sunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaklaşık 2 yıl önce kullanılmaya başlanan teknoloji ürünü cihaz çok kısa süre içinde büyük ses getirirken, Türkiye'de ilk defa Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı. Damar yollarını bulmada sağladığı yüzde 100 başarı, doktor ve hemşirelere büyük kolaylık, hastalara ise konfor getirdi. Cihazla özellikle bebeklerde, çocuklarda ve kanser hastalarında damarı bularak kan almak kolaylaştı.

VeinViewer cihazını Türkiye'de ilk defa satın alarak hizmete sunan sağlık kuruluşu olduklarını belirten Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mithat Günaydın, çağın buluşunu hastaların hizmetine sunmaktan mutlu olduklarını söyledi. VeinViewer sayesinde artık damar bulamama ya da defalarca tekrarlanan iğne girişlerinden kaynaklanan acılar ve morlukların sona erdiğini ifade eden Başhekim Günaydın, "Laboratuvarda tahlil için kan veren çocuklar büyük stres yaşıyordu. Kan alını sırasında çocuklarda ve bebeklerde damarın bulunması çok zordu. Damar bulunana kadar da bir kez giriş yapıldığı için çocuklar büyük acı çekiyordu. Bu cihaz sayesinde delik deşik olmaktan kurtuldular. Ayrıca taşınabilir olan bu cihaz servislerde de serum takılacağı sırada yaşanan güçlüklerde kullanılabilecek" dedi.

Türkiye'de 49 bin dolara satışa sunulan VeinViewer cihazının Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne 57 bin YTL'ye satıldığı öğrenildi.

İHA - 18 Eylül 2008

Taxonomy upgrade extras: